ÖTV hesapla
Hadmin

Hava filtresi değişimi ve bakımı

Bu konuda 1 ileti var

 

Hava filtresi tabir caizse araçların akciğeridir. Normalde değişimi ve bakımı çok kolay ve fazla maliyet gerektirmeyen hava filtresinin bakımı ve ya değişimi zamanında yapılmazsa yakıt tüketimin anormal artışlar görülebilir. Yapılan testlerde orijinal olayan hava filtresinin otomobile (ve diğer motorlu araçlara) takıldığında veya zamanında bakımı ve temizliği yapılmadığında yakıt tüketiminde %10 – 15 oranında bir artışın olduğu gözlemlenmiştir.

havafiltresi.thumb.jpg.1648ae144dfe9268a

Hava Filtresi nedir?

Hava filresinin tanımını herkesin anlayacağı dilde şu şekilde açıklayabiliriz. “Hava filresi yakıtı tepkimeye sokma işlemi için ihtiyaç duyduğu oksijeni (O²) içeren havayı dışarıdan soğuran parçadır. Hava filtresi aynı zamanda dışarıdan gelen havayı temizleme görevini de üstlenir.

Hava Filtresi Kaç KM de Değişir?

Normal şartlarda hava filtresinin değişimi 5 ila 10 bin kilometrede bir yapılmalıdır. Bu süre aracı kullandığınız yolun durumuna göre değişir. Toprak yolda çok kullanıyorsanız doğal olarak hava filtresinin değişimi daha erken olur.

Hava Filtresinin Değişim Zamanının Geldiğini Nasıl Anlarız?

Fiziksel muayenede (gözle muayene) anlaşılabilir ama direk motor sesinden de hava filtresinin değişim zamanı geldiği anlaşılır. Zira hava filtresi dolmuş motor normalden çok gürültü çıkartır ve boğuk bir ses hissi verir.

Hava filtresi nasıl temizlenir?

Maliyeti düşük ve değişimi (işin ehli tarafından)  kolay olduğundan hava filtresinin temizliği günümüz şartlarında  çokta tercih edilen bir şey değildir. Filtreyi temizlemek yerine genellikle filtrenin yesiyle değişimi tercih edilir. Ancak siz illa da ben değişim yapmayıp mevcut hava filtremi temizleyeceğim derseniz şu noktalara dikkat edin. Basınçlı hava ile temizlemek doğru bir tercih olacaktır. Kesinlikle hava filtresi yıkama işlemi tarzında bir uygulamadan kaçınılmalıdır. Hava filtresi yıkanması, filtrenin malzemesi gereği yapısal bozukluklara yol açacağından tekrar kullanıma imkan tanımamaktadır.

 

tarihinde Hadmin tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.


Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.


Giriş Yap