ebwoto

Kış Lastiklerinin Fonksiyonlarını Merak Edenler İçeri !

Bu konuda 1 ileti var

Sahip olduğumuz araçlar için kış aylarında mutlaka kış lastiği takılması öneriliyor. Peki kış lastikleri hakkında yeterli bilgilere sahip miyiz?

kış.jpg

Ülkenin büyük bir bölümünü etkisi altına alan kar yağışları, kar lastiklerinin kullanımını da zorunlu hale getirdi. Peki bu lastikler, karlı havalarda yola nasıl tutunuyorlar?

Bu sabah itibariyle İzmir’e bile lapa lapa kar yağdıysa, diğer şehirlerimizdeki durumu tahmin bile edemiyorum. Haberlerden ve sosyal medya üzerinden gördüğümüz kadarıyla beyazın olmadığı bir yer neredeyse yok. Durum böyle olunca araçların daha sağlıklı ve güvenli bir yolculuk yapabilmesi için kış (kar) lastiklerini kullanması da ihtiyaçtan öte zorunluluk anlamına geliyor. Peki nasıl oluyor bu iş, yani kış lastikleri karlı havalarda yola nasıl tutunuyorlar?

Öncelikle bu lastiklerin tasarım olarak kışın ağır şartlarına uygun olarak hazırlandıklarını belirtmek gerekiyor. Sıcaklık 7°C’nin altına düştüğünde, diğer mevsimlerde kullanılan lastikler giderek sertleşir ve yol tutuşları da azalır. Kış lastiklerinin yapısı ise daha yumuşatır. Kauçukmalzemelerden üretilen kış lastikleri çok düşük sıcaklıklarda bile esnekliklerini korurlar ve yolu kavrama kabiliyetlerini kaybetmezler, ayrıca -30°C’ye kadar da bu özelliklerini korurlar.

Kış lastiklerinin kar ya da buzla kaplı yollarda daha iyi tutunabilmesi için yüzeylerinde ayrıca ekstra oluklar bulunur. Yazlık lastiklerin yüzeyindeki oluklar, karlı havalarda hareket ettikleri sırada kısa sürede karla dolarlar ve bu, lastiğin yola tutunmasını engeller. Fakat kış lastiklerindeki farklı şekildeki ve derinlikteki oluklar, aracın ağırlığı sebebiyle kara tutunur. Ayrıca bu oluklarıntasarımı, içlerine giren karı kolayca dışarı atacak şekilde yapılmıştır.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.


Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.


Giriş Yap