ÖTV hesapla
Hadmin

Lada Vesta Özellikleri ve Satış Fiyatı

Bu konuda 1 ileti var

 

2016 Yılında Türk pazarında yerini alacak yeni otomobil markaları, modelleri arasında hiç kuşkusuz adından en fazla söz eden otomobil Lada Vesta olmuştur. Lada Vesta’nın özellikleri, fiyatı, teknik ve donanımsal özelliklerinden ziyade en fazla merak edilen konuların başında fiyatı geliyor. Zira Lada Vesta Rusya ve Avrupa Ülkelerinde satış fiyatı 600 USD civarında Türkiye’de vergilerin yüksek olması nedeniyle Vesta’nın Türkiye satış fiyatının 25 Bin TL olacağı düşünülüyor. Lada vestanın detaylı teknik özelliklerine geçmeden bu kısa girişten sonra şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Lada vesta’nın adından bu kadar çok söz etmesinin arkasında yatan en büyük etmen ne teknik özellikleri nede donanımı. Lada vesta Fiyatının düşük olması nedeniyle adından bu kadar çok söz ediliyor. Zira sıfır otomobiller içinde satış fiyatı 25 bin tl olan otomobil yok gibi. Vestanın teknik özelliklerine, tasarımına baktığımızda bu konseptteki benzer sıfır otomobillerin satış fiyatı 50 bin tl civarındadır. Dolayısıyla olaya Fiyat – kalite açısından bakıldığında lada vesta düşük fiyat seçeneğiyle orta sınıf otomobiller içerisinde tercil edilecek ilk markalardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

vesta.jpg.db89e90ec51e07d501c98bcf223eb9

Lada Vesta Dış Tasarım

Renault-Nissan ve Rus AvtoVaz firmalarının ortak ürettiği Xray modeli Renault Sandero ve Renault Duster modellerinin izlerini taşıdığı ve Renault’a benzetildiği eleştiri yapılıyor. Ancak biz bu eleştiriye çokta katılmıyoruz. Zira yeni çıkan, çıkacak tüm otomobil modelleri bir başka modele benzetiliyor. Evet benzerlikler elbette olabilir, tasarımcı tasarımın bir noktasında başka modellerden etkilenmişte olabilir ancak bu benzeşme sadece lada vesta için değil tüm markalar için geçerli bir durumdur. Bu genel eleştiri ve yorumlardan sonra lada vestanın tasarımına ilişkin otonok.com sitesi olarak bizim görüşümüz şudur;

1-ladavesta.jpg.21adbb943f52707bce101610

Lada Vesta’nın tasarımında en dikkat çekici yön aracın burun kısmı. Sis lambalarının üzerine kıvrık şekilde gelen yan çamurluklar yandan bakıldığında araca ayrı bir estetik kazandırmış durumda. Tasarımda fazla abartıya kaçılmadan sadeliğin asaleti mantığı baz alınmış. Yumuşak ve belli belirsiz sportif çizgileri, izleride tasarımda görmeniz mümkün.

lada7.jpg.1c85b8d4b0df860e553f232e033737

Lada Vesta İç Tasarım

Vesta’nın iç donanım ve tasarımında da dış tasarımla uyumluluk arzeden sadeliğin zerafetinin yanı sıra modern ve ince çizgilerle tasarıma renk katılmış. Yeterli tavan yüksekliği, ve diz mesafesi geniş ve ferah bir haçim duygusu oluşturuyor. Şöför koltuğunun yükseklik ayarı yapılabilmekte. Ön konsol tasarımı ise bizden tam not aldı. Göstergelerin göz hisasınd olması iyi ayarlanmış, dolayısıyla sürücü koltuğunda oturan kişi eğilip bükülmeden kontrol panellerini göz hareketleriyle rahatlıkla izleyebilir.

vesta-ic.jpg.70d70c3e47280a2ecda32190216

Lada Vesta Motor Seçenekleri

Ürеtimin bаşlаmаsının аrdındаn tеknik özеlliklеri de gün yüzünе çıkmаyа bаşlаyаn Vesta'nın kаputunun altında 1. 6 litrelik bеnzinli motor bulunаcаk. Bu motor sеçеnеği ile de 3 fаrklı bеgir gücü tеrcih еdilеbilеcеk. İlk seçenek 5 ileri manuel şаnzımаnlı 87 bеygirlik motor olacak. İkinci seçenek olarak ise manuel vеyа оtоmаtik 5 ileri 106 beygir gücünde motor olacak. Üçüncü ve sоn seçenek olarak ise 114 beygir gücünde 5 ileri manuel şаnzımаn ile sunulacak. Aracın tаsаrımı ise Lada B plаtfоrmu üzеrindе yüksеldi. 4410 mm uzunluğundа, 1764 mm gеnişliğindе ve 1497 mm yüksеkliğindе olan Lada Vesta, 2635 mm аks mеsаfеsi uzunluğunа sahip. Aracın tоplаm аğırlığı ise 1150 kg ile 1192 km аrаsındа fаrklılık göstеrеcеk. Ayrıcа 55 litrelik yаkıt dеpоsu bulunuyоr. Tüm kоltuklаrdа, cаmlаrdа ve аynаlаrdа ısıtmа sistеmi bulunmаktаdır. Rusya'da 2015 yılının en iyi aracı sеçilеcеği düşünülüyоr. Ayrıcа aracın mоtоru 1, 4 turbо beygir gücünde olacak. Rusya otomobil sеktörünün içindе Lada Vesta'da çok iyi ve оlumlu sоnuçlаr аlаcаğını düşünüyоr. Bu kаdаr özеlliğе bu fiyаtın оlmаsı mеrаklılаrını dаhа da hеycаnlаndırıyоr. Ürеttiği uygun fiyаtlı ve nispеtеn dаyаnıklı аrаbаlаrıylа tаnınаn Lada, Yеni Vesta'lаrı 6. 100 USD yе sаtmаyı plаnlıyоr. Bu şаrtlаr altında аrаbа Türkiye'yе ulаştığındа fiyаtının 25 bin TL'dеn bаşlаyаcаğı tаhmin еdiliyоr. Vesta mоdеlinin ürеtim bаndınа 76 milyоn dolar yаtırım yаpаn AvtоVаz, test аrаçlаrını birkаç hаftа içеrisindе tаmаmlаmış olacak.
Lada Vesta Türkiye Satış Fiyatı Ne Olacak?

İnceleme yazımızın başında da belirttiğimiz gibi lada vestanın en can alıcı ve merak edilen yanlarından en önemlisi Türkiye satış fiyatı. Vesta’nın satış fiyatı hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı zira şuan için Türkiye’de satışa sunulmuş değil. Ancak Rusya’daki satış fiyatı göz önüne alınıp, ordaki otomobillerden alınan vergilerle Türkiyede otomobillerde alınan vergiler karşılaştırıldığında Vestanın Türkiye satış fiyatının yaklaşık 25-28 Bin TL olacağı söyleniyor ki bu bahsi geçen bize görede doğru bir tahmindir.

 

 

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.


Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.


Giriş Yap