ÖTV hesapla
 • İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

     (0 inceleme)

  Hadmin

  Otomobil daha doğrusu tüm motorlu taşıtların ikinci elleri sıfırlarından daha fazla satılır. Kısacası araç piyasasının kalbi ikinci el araçlarda atar. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki araç satın alan kişilerin %95’lik bir kesimi araç alırken (otomobil, minibüs, ticari araç) alacakları araçları eş dost tavsiyesi (fiat linea daha iyidir, fiat ducato daha iyidir vb. gibi) ile almakta olup aracın teknik donanımı, alınan araçta nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda çok az bilgiye sahipler. Lafı fazla uzatmadan ikinci el araba satın alırken nelere dikkat edeceğiz ona bakalım.

  İkinci El Araba Alırken Bunlara Dikkat Edin

  İlk ve önemli adım alacağınız aracın marka ve modeline (Honda, Toyota, Nissan v.b gibi) karar vermek. Mümkünse bu model ve marka seçimini 2-3 marka ile sınırlı tutun. Bu şundan önemli piyasada yüzlerce marka ve model araç var. Her aracın piyasasını bilemeyeceğiniz öğrenemeyeceğiniz için alacağınız araç markasını 2-3 le sınırlı tutup piyasa araştırması yaparken alanı daraltıp tam olarak piyasa fiyatını öğrenebilirsiniz.  Alacağınız araca karar verdikten sonra ikinci önemli adım ise piyasa araştırması yapmak.

  Nasıl yapılır?

  Aracın piyasa araştırmasını yapmak internet kullanıyorsanız çok kolaydır. Alacağınızın otomobile (minibüse vs) karar verdikten sonra araç satış sitelerinden birine girip (bizim tavsiyemiz sahibinden.com web sitesidir) alacağınız aracın modeline göre arama yapıp Türkiye genelinde aracın piyasa satış fiyatı hakkında ön bilgi almaktır. Normalde ilan sitelerine konan araçlar piyasa fiyatının biraz üzerindedir. Somut bir örnekle açıklamak gerekirse 2012 model Fiat Linea Active Plus sahibinden.com web sitesinde 32 bin TL ye satışa çıkartılmışsa siz bu rakamın 1-2 bin tl altında araç bulabilirsiniz. İlan sitelerinde neden yüksek fiyat yazılıyor? Tabi ki pazarlık payı.! Biz Türkler pazarlık yapmadan hiçbir şey almayız. Eğer internet üzerinden piyasa araştırması yapma şansınız yoksa klasik yöntem olan araba pazarlarına gidip alınan satılan araçların fiyatlarına bakmak. Dikkat tek seferlik bir gözlem sizi yanıltabilir bu yüzden araba pazarına bir değil en az 3-4 defa gidip iyice satın alacağınız aracın piyasa fiyatını öğrenin.

  Kaza Kaydı Sorgulama

  Bir aracın piyasa fiyatını belirleyen en önemli etkenlerden biride aracın kaza kaydı olup olmamasıdır. Araç alıp satımı yapan kişiler bilirler. Piyasada bildik bir laf vardır “değişeni, boyası var mı?” boya olmasa da (zira ufak bir çizikte bile araca lokal boya atılabilir) eğer aracın değişen parçası (kaportada ki değişen) kapı, ön kaput, arka tampon veya ön tampon büyük ihtimalle araç kaza yapmış ve bu nedenle kaporta da değişime gidilmiştir. Satıcının “aracımın değişeni yok sözüne inanmalı mıyız?” kesinlikle hayır.!

  Neden hayır?

  Çünkü aracının kaza kaydı olup olmadığını o bile bilmeyebilir.! Öyle araçlar var ki 5-6 el değişiyor. O alırken aldığı aracın kaza yaptığı ona söylenmemişse oda doğal olarak bilmez.

  Ne Yapmalı?

  Bir aracın kaza kaydı olup olmadığını tüm detaylarıyla kısa mesaj (SMS) yoluyla öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler.

  5664 e SMS yollamalısınız. Dikkat bu SMS servisi ücretli olup ücretlendirme ve sorgu şekilleri aşağıda yazıldığı gibidir.

  Hasar 4.00 TL
  Araç Detay 4.00 TL
  Parça Detay 4.00 TL
  Tutanak 4.00 TL
  Trafik 4.00 TL
  Kasko 4.00 TL
  Mağdur 4.00 TL
  Hasar Geçmişi Sorgulama
  Plakayı yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE 5664'e gönderin. Aracın plakası değişmiş olsa bile, hasar geçmişi anında cebinize gelsin.

  Araç Detay Bilgisi Sorgulama

  DETAY boşluk Plakayı yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE 5664'e gönderin. Aracın markası modeli, plaka değişimi olup olmadığı, hangi illerde tescil kaydının olduğu, araç türü değişimi olup olmadığı, yürürlükte kaskosunun olup olmadığı, trafiğe çıkış tarihi, toplam kaskolu olduğu süre ve toplam kaskosuz olduğu süre bilgileri birkaç saniye içerisinde cep telefonunuza ayrıntılı bir şekilde gelir.

  Bu kesin bir yöntem midir?

  Sorgulama sonucunda araç kaza yapmış ama sorgulama sonucu kaza yoktur bilgisi gelebilir.

  Nasıl?

  Yapılan kaza sisteme girilmemiştir. Bizim ülkemizde özellikle ufak hasarlı trafik kazalarında taraflar “aman şimdi polisi, trafiği işe karıştırmayıp aramızda halledelim diyerek bir kaportacıya giderek araçta hasar neyse kendi aralarında hallediyorlar” Bu durum sisteme işlenmediğinden SMS ile kaza kaydı sorgulamasında çıkmaz.

  Ne Yapmalı?

  Aracı satın almaya giderken bir tamirci ustası (mümkünse kaporta ustası) ile gidiniz. Çıplak gözle sizin fark edemediğiniz kaporta değişimi, lokal boya gibi ayrıntıları bir bakışta fark edecektir. Tabi iyi bir kaporta ustası ise.

  Hayati Önem Taşıyan Bir Ayrıntı

  55cc6b31cbe87_pazarlk.thumb.jpg.a13e91d5

  İlerde kendi paranızla rezil olmak istemiyorsanız, ruhsatta bulunan şase ve motor numaralarını eşleştirin.

  Neden?

  Araç çalıntı ise şase ve motor numaraları eşleşmez. Eğer bu eşleşmeyi teyit etmezseniz çalıntı araç almaktan ceza alırsınız. Ve bunu hukuk önünde ispat etmeniz çok çok zor olurken aylar yıllar süren adliye kapılarında beklemek sizi bekleyecektir.

  Diğer Önemli Detaylar

  Arabanın dıştan kontrolü;

  Araba stop vaziyetindeyken (çalışmıyorken)

  Aracı satın almaya gittiğinizde alacağınız aracı her açıdan (ön arka yan) kontrol edin. Kaza yapmış veya parça değişmiş araçlarda hatlar düzgün değildir.

  Aracın ön ve arkasına geçerek iki elinizle yukardan aşağı basarak aracı sallayın. Arabanın süspansiyonu sağlamsa, araç birkaç kere sallanıp duracaktır.

  Direksiyon koltuğuna geçip direksiyonu sağa sola çevirip direksiyonda boşluk olup olmadığını kontrol edin. Gaz, fren, debriyaj pedallarına basarak aşınma olup olmadığını kontrol edin.

  Araba Çalışıyorken

  Deneme sürüşü yapmadan asla ve asla aracı almayın. Kontağı çevirdikten sonra şunlara dikkat edin

  1-      Arabanın çekişi

  2-      Motorun tek marşta çalışıp çalışmadığı ve arabadan gelen sesin olağan olup olmadığı

  3-      Egzozdan çıkan dumana bakın eğer egzozdan dışarı atılan duman Gri veya renksizse normaldir, siyah veya maviyse bir sorun var demektir.

  4-      Trafiğin yoğun olmadığı düz bir yola geçip araç hareket halindeyken ellerinizi direksiyondan çekin. Ellerinizi direksiyondan çektiğinizde direksiyon kendiliğinden sağa sola kıvrılıyorsa rot ayarları bozuk demektir.

   

   

  tarihinde Hadmin tarafından düzenlendi
  Kullanıcı Geri Dönüşleri


 • Facebook Sayfamız

 • Kategoriler