ÖTV hesapla
 • İsme Özel Plaka Nasıl Alınır ?

     (0 inceleme)

  Hadmin

  Herkese merhabalar bu yazımda sizlere özel plakalardan bahsedeceğim. Çoğu zaman zengin insanların yada kurum ve kuruluşların tercih ettiği özel plakalar hakkında, 2016 özel plaka fiyatı ne kadar ve özel plaka nasıl alınır ? konularını işleyeceğiz. Öncelikle özel plaka nedir ?

  517295_3375.jpg

  Özel Plaka : Kişiye özel olarak , kişinin istediği harf ve rakamlardan oluşan plakalara özel plaka denmektedir.

  Şahıslar özel plakaları kendi özel günleri ( Doğum günü , evlilik yıldönümü , tuttuğu takımın kuruluş yılı ) gibi nedenlerden dolayı seçmek ister iken , kurum ve kuruluşlar ise kendi şirket isimlerini koymak için tercihte bulunmaktadır.

  2016 Özel Plaka Fiyatı ne kadar ?

  Özel plaka ücretleri aşağıdaki formül ile hesaplanmaktadır.

  Memur maaş katsayısı x 10.000 + KDV (%18) şeklinde hesaplanmaktadır.

  2016 yılı memur maaş katsayısı : 0,088817

  Bu hesap ile  çıkan tutar 888,17 + KDV  çıkmakta. Kdv dahil ise 2016 özel plaka  fiyatı  1048 TL dir. Bu rakam yıllık ücrettir.  Özel plaka sahipleri devlete her yıl MTV öder gibi özel plaka vergisi ödemek zorundadırlar.

  2016 Özel Plaka yıllık ücreti : 1048 TL

  Plaka basım ücreti : 35 TL

  Özel plaka almak için neler yapmak gerekiyor?

  Öncelikle sıfır araç alırken özel plaka çıkarabilmek ikinci el alırken alabileceğimizden daha basit. Önce trafik müşavirleri sizin hangi plakayı istediğinizi tespit edip sistemden kontrol ediyor ve trafik tescil şubesi ile bağlantıya geçiyor. İstediniz plakaya olan talep ve özelliğinin niteliğine göre sizden bir miktar bağış yapmanız isteniyor.

  -Aracınıza özel plaka almak istiyorsunuz ancak hangi plakaların boş da olduğunu veya hangi plakaların uyabileceğini görebilmek için Trafik Hizmetleri başkanlığı’nın Araç sorgulama kısmından ulaşabilirsiniz.

  tarihinde Hadmin tarafından düzenlendi
  Kullanıcı Geri Dönüşleri


 • Facebook Sayfamız

 • Kategoriler