ÖTV hesapla
 • Triger Zinciri ve Kayışı Ne Zaman Değişir?

     (0 inceleme)

  Hadmin

  Triger Kayışı Nedir?

  Triger motorun en önemli parçalarından biridir. Görevi grant ve eksantiriğinin bir birine uyumlu olarak daha doğrusu motorun düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Kaucuktan yapılan ve sağlamlığının artırılması için cam elyaf kullanılan triger kayışı dişlilerden oluştuğundan yukarda zikri geçen sürelerde kayışta bulunan bu dişliler yıpranır ve görevini yapamaz hale gelir.

  Bazı otomobillerde “Triger zinciri” bazılarında ise “Triger kayışı” bulunmaktadır ve bu zincir – kayış aracın markasına göre değişen zamanlarda (kilometre) değiştirilmelidir. Her iki malzemenin yani triger kayışı ve zinciri değişim süreleri zincirler için farklı kayışlar için farklıdır. Bu nedenle otomobilinizde triger zincirimi yoksa triger kayışımı olup olmadığını bilmeniz veya bilmiyorsanız öğrenmek için kontrol etmeniz gerekmektedir.

  Triger Kayışı Değişim Süresi

  Başta da söylediğimiz gibi aracın markasına göre farklılık göstermekle birlikte Triger kayışı için varsayılan ömür – değiştirme süresi 60 ila 90 KM (kilometre) arasıdır.

  Triger Zinciri Değişim Süresi

  trigerzincir.thumb.png.e9cd944683ae9df84

  Triger kayışının aksine triger zinciri daha uzun ömürlüdür. Triger kayışında değişim süresi 60-90 bin KM iken Triger zincirinde bu süre aracın markasına göre 100 – 150 bin KM ye kadar çıkmaktadır.

   

  Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

  Çok sık karşılaşılan bir durum olmasa da kayış koptuktan sonra sürücü kayışın koptuğunu fark edemez ve aracın marşına basmaya devam ederse, aracın pistonu, supapları hatta ve hatta krank miline varıncaya kadar bir çok mekanik aksamında hasar oluşabilir. Bu nedenle triger kayışı kopmalarında aracı kesinlikle durdurup çekici çağırmalısınız. 

  Triger zinciri veya kayışının değişim süresi geldiğini nasıl anlarız?

  Triger zinciri değişim süresi geldiğinde cık cık diye ses gelir araçtan. Kayışta bu sesi duyamazsınız. Triger kayışı için en iyi yöntem her 20 bin kilometrede bir fiziksel (gözle) muayene etmektir. Yapılan fiziksel kontrolde kayışta veya zincirde aşınma, gevşeme fark ederseniz vakit kaybetmeden değişmenizi öneririz.

  Triger kayışını nerede değişelim?

  Triger araçta bulunan en önemli parçalardan biri olduğundan ve kopması durumunda yüksek maliyette tamir gerektirdiğinden önerimiz kayışın veya zincirin mutlaka yetkili servis tarafından değiştirilmesidir. Eğer sanayide bir ustaya değiştirecekseniz mutlaka orijinal parça olmasına dikkat edin.

  Triger Kayışı veya Zinciri Fiyatları

  Kayış ve zincirlerin fiyatları otomobillerin markalarına göre değişmekle birlikte 700 tl den başlayıp 1.500 tl’ye çıkan fiyat aralığında satılmaktadır.

   

   

  tarihinde Hadmin tarafından düzenlendi
  Kullanıcı Geri Dönüşleri


 • Facebook Sayfamız

 • Kategoriler