ÖTV hesapla
 • Nissan Qashqai Genel Bakış

     (1 inceleme)

  Hadmin

  Bu inceleme yazımızda yeni nesi otomobillerden  NISSAN QASHQAI 1.6 DCi X-TRONIC inceleyeceğiz. Nissan’ın Crossover aracı Qashqai göz dolduran tasarımı, üstün performansıyla şimdiden otomobil severleri gözdesi olmuş durumda. Crossover demişken bilmeyenler için Crossover in ne anlama geldiğini kısaca açıklayalım.

  Crossover aslında bir basketbol terimi olsa da otomobil firmaları kendilerine doğru evirmiş ve crossover için kısaca “arazi aracı, mini van ve hecbek otomobil” karışımı tanımını yapmaktadırlar. Bu üç karışımdan her biri her otomobil markasının crossover modelinde biraz daha öne çıkmakla birlikte Nissan Qashqaide ise crossover özelliği biraz daha arazi aracı görünümünün ağırlık kazandığını söyleyebiliriz.

  İnceleme yazımıza geçmeden önce yazımı ve telaffuzu zor olan QASHQAI adının nereden geldiğini yazalım. QASHQAI geçmişte İran’da yaşamış bir Türk boyunun adıdır.

  Nissan Qashgai’ye Genel Bakış

  Tasarım:

  Önden bakıldığında aracın burun yapısının sportif bir görünümü bulunmakta. Geriye doğru sivri bir şekilde ilerleyen farlar ve kabut üzerindeki belirgin çıkıntılar ve yine tampon altındaki yapıda aracın sportif yapısını tamamlayan diğer detaylar. Qashgaiye arkadan bakıldığında hareketli bir görünüm izlenimi verilmiş. Arka tarafta bulunan büyük stop lambalarıda aracın şık tasarımını tamamlayan diğer ayrıntı. Nissan Qashgai nin arka tarafına uzaktan bakıldığından pike yapmış bir kartalın sliuteni hissedebilirsiniz.

  Nissan-Qashqai-for-sale.thumb.jpg.00f93e

  Bagaj Hacmi

  Bagaj kapağı elektirili ve yerden yüksekliği biraz fazla. Bagaj hacmi 430 litre. Dış büyüklüğü göz önüne alındığında bagaj hacminin çok küçük kaldığını söyleyebiliriz. Öte yandan 430 litrelik bir bagaj hacmi küçük olsa da arka koltukların katlanması sayesinde 430 litrelik bagaj hacmi 1585 litreye kadar yükselebiliyor.

  Yakıt Tüketimi

  1.6 dizel motoruyla

  Makul bir kullanım ile şehir içi 100 kilometrede 7.5 – 8 litre yakarken şehir dışı kullanımda 5-6 litrelik bir tüketim sağlamaktadır. Fabrika verileri şehir dışı kullanım için 4.6 litrelik bir yakıt tüketimin olacağını söylesede yaptığımız testlerde bunun neredeyse imkansız olduğunu söyleyebiliriz.

  Konfor

  Crossover arabalar için geçerli olan “bir minibüs gibi trafiği ve dış mekanı yukardan görme imkanı sağlarken aynı zamanda bir otomobil konforunu” Nissan Qashgaide yaşayabilirsiniz. Çift pistonlu amortisör sistemiyle sarsıntısız bir sürüş keyfi yaşayabilirsiniz. Türkiye gibi bozuk yol şartlarının olduğu ülkeler için bir arabada en önemli şey amortisör sisteminin gelişmiş olmasıdır. Aracın yerden yüksekliği mükemmel şekilde ayarlanmış. Araca binerken iki büklüm olmadığınız gibi inerken de son derece rahat bir şekilde inebiliyorsunuz.

  qashqai.thumb.jpg.c378df78dfd033377e4635

  Nissan Qashqai Fiyatı

  Benzinli ve dizel seçenekleri ve model farklarına göre Qashqailer 68 bin TL’den başlayıp 117 bin TL’ye kadar çıkabilmektedirler.

  Önemli not: Tavsiye edilen anahtar teslim satış fiyatları 01.08.2015 tarihinden itibaren bir sonraki sirküler açıklanana kadar geçerli 2015 Model Yılı fiyat sirküleridir.

  Sonuç

  Bir Japon markası olan Nissan Qashqai modelini İngiltere'deki Sunderland fabrikasında üretmektedir. Bu anlamda qashqai için Japon İngiliz zekasının birleşimi diyebiliriz. Performans fiyat karşılaştırması yaptığımızda qashqai için alınık bir araba diyebiliriz. Servis ağı Türkiye’nin batısı hariç diğer bölgelerde yok gibi bir şey. Araç için bu ciddi bir eksiklik. Zira bir otomobilin en büyük avantajlarından biri geniş servis ağının olmasıdır. Bir fiat, ford la karşılaştırıldığında servis ağının kesinlikle sınıfta kaldığını söyleyebiliriz. Ve fakat bu işler birazda arz talep meselesidir. Sonuç itibariyle otomobil servisleri ticari kuruluşlardır ve kamu yararına hizmet yapmazlar. İlgili markadaki araç sayısı artıkça servis ağıda  zaman içerisinde genişleyecektir…

   

  tarihinde Hadmin tarafından düzenlendi
  Kullanıcı Geri Dönüşleri


  Ali

  • 3
     1 of 1 member found this review helpful 1 / 1 member

  Merhabalar, Nissan Qashqai güzel araba fakat aracın fiyatı diğer markaların crosover modellerindeki özellikleri ile karşılaştırıldığında bana kalırsa çok geride kalıyor.

  1 kişi bunu beğendi

  Share this review


  Link to review

 • Facebook Sayfamız

 • Kategoriler