ÖTV hesapla
 • Volkswagen Emisyon Skandalında Son Durum

     (0 inceleme)

  Hadmin

  Dünya otomobil üreticisi Volkswagen’in emisyon skandalıyla sarsılıyor. Peki emisyon skandalı nedir? Vw nasıl bir skandala imza attı?

  Emisyon Gazı Testi Nedir?

  Basit anlamda anlatmak gerekirse motorlu araçların egzozlarından çıkan ve hava kirliliğine neden olan gazın kirliliğe hangi oranda neden olduğunun ölçümünün yapıldığı testtir. Avrupa ve Amerika’nın belirlediği bazı standartlar vardır ve bu standartları geçen araçların satışı yapılamaz.

  Volkswagen Nasıl Bir Skandala İmza Attı

  Ürettiği dizel araçların emisyon oranının ölçümünde yanlış ölçüm yapılmasını sağlayan bir yazılım üreterek ölçümleri manipüle ettiği ortaya çıktı. Olay şu şekilde anlaşılmış. Normalde egzoz ölçümleri araç rölantide çalışırken yapılırken yapılır. Türkiye’de de o şekilde yapılmakta. Fakat ABD de gelen bir ihbar üzerine vw dizel araçların emisyon ölçümleri hem rölantede çalışırken hemde hareket halindeyken yapılmış ve rolentide çalışan vw araçla hareket halinde giden vw araç arasında tam kırk kat fazla zararlı egzoz gazı salınımı anlaşılmış. VW yaptığı özel yazılımla rölentede çalışan dizel araçlarının ölçümünü şimdiye kadar gizlemiş. Türkiye’de çevre bakanlığının ölçümde yapılan skandalın duyumundan sonra bundan sonra da Türkiye’de yeni ölçümlerin bu şekilde yapılacağı açıklandı.

  Aşağıdaki görselde skandala ilişkin inografiye bakarak konuya ilişkin bilgi sahibi olabilirsiniz.

  31585899.thumb.jpg.f1631cc874eda126c2771

  Volkswagen Bundan Sonra Ne Yapacak

  Yaptığı açıklama da VW bu şekilde hile yapılan dizel araçlarının tamamının geri çağrılarak onarım yapılacağı ve kullanıcıya hiçbir maliyet çıkarmadan geri teslim edileceği açıklandı. Geri çağrılacak araçların sayıları milyonları aşarken VW nin 6 ila 10 Milyar dolarlık bir masrafı olacağı tahmin ediliyor. Skandalın ardından VW nin batma noktasına geleceğide söylenmekte.
  Kullanıcı Geri Dönüşleri


 • Facebook Sayfamız

 • Kategoriler