ÖTV hesapla
 • Yurt Dışından Ucuz Araba Alma Dönemi Başladı

     (0 inceleme)

  Hadmin

  Bilindiği üzere Türkiye’de vergilerin yüksek olması (özellikle ÖTV özel tüketim vergisi) Türkiye’de satılan araçların dünya geneline göre daha pahalı olmasına neden oluyor. Daha önce Türk vatandaşları Gürcistan gibi ülkelerden ucuza 3 te bir fiyatına araç satın alıyordu. Ancak yurt dışından getirilen araçların Türkiye’de kalış süresi 6 ayla sınırlı olduğundan ve bu 6 aylık sürenin kısa olmasından dolayı yurt dışından satın alınan araçlar ucuz olmalarına rağmen pek fazla rağbet görmüyordu. Ancak bu süre 6 aydan 24 aya (2 yıl) çıkartıldı ve yurd dışından daha ucuza araç alma artık daha cazip hale geldi.

  Yurt Dışından Türkiye Gelen Araçlar 2 Yıl Kalabilir

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 13 Ekim 2015 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren uygulamaya göre Yurt dışından gelen araçlar bundan böyle Türkiye’de 2 yıl (24 ay) süreyle kalabilecek.

  Yurt Dışında Yaşayan Türk Vatandaşları İçin Büyük Gelişme

  Kişisel kullanıma mahsus araçlar (dikkat ticari araçlar hariç) Türkiye’de 24 ay kalabilecek. Buna göre Yurt dışında yaşayan milyonlarca gurbetçi Türkiye’ye getirdikleri araçları kendileri tekrardan başka bir taşıtla (uçak, başka bir araç veya deniz yoluyla) yurt dışına geldikleri ülkelere dönebilecek ve 2 yıl içinde tekrardan Türkiye’ye geldiklerinde araçlarını kullanabilecekler.

  Binek Araçlarda Yeni Dönem

  Bu durum elbette otomotiv sektöründe ciddi değişimlere yol açacak. Şöyle ki Türkiye’de yakını olanlar Türkiye’ye geldiklerinde araçlarını bırakıp gidebilir ve bu araçları yakınları kullanabilir. Yurt dışında araçların ucuz olması göz önüne alındığında bundan sonra yeni bir sektör oluşacağını ve Yurt dışında yakını bulunanların onlarla anlaşarak araç getirme yoluna gireceklerini söyleyebiliriz.

  Aracılara Dikkat!

  Yurt dışından getirilen araçların 2 yıl süre boyunca Türkiye’de kalma vizesinin çıkması sonucu bu işi suiistimal eden aracı kurumlarda devreye girdi. Şöyle ki, özellikle Bulgaristan ve Gürcistan üzerinden araç getiren ve bu işi internet üzerinden gerçekleştirmeye ve kurdukları siteler aracılığıyla ilan veriyorlar. Özellikle Gürcistan ve Bulgaristan tandan getirttikleri araçları belli bir komisyon karşılığında size devrediyorlar.
  2 Yıl sonunda Ne Olacak?

  Yurt dışından araç getirmeye aracı olan bir internet sitesiyle aramızda şu görüşme gerçekleşti.


  Araç hakkında teknik bilgiler veren satıcıya, Türkiye’de rahatlıkla dolaşabilir miyiz? Sigorta ve ruhsat konusunda bir sorun yaşar mıyız? sorularını yöneltiyoruz. Sorularımıza  şekilde cevap veriyor: “Bu konularda hiçbir sıkıntı yaşamayacaksınız. Sizin adınıza bir ruhsat düzenliyoruz. Pasaportunuza işleniyor. Sigortanızı da biz yaptırıyoruz. Gürcistan’dan biri size kefil oluyor. O kişiyi de biz ayarlıyoruz.” İkinci yıl sonunda yapılacakları da sıralayan satıcı, “Bizimle tekrar irtibata geçiyorsunuz. Araba Gürcistan’dan alındıysa oraya gitmeniz gerekiyor. Orada iş ortaklarımızla görüşüyorsunuz. Aracın plakası değiştiriliyor. Tekrar satış yapılmış gibi gösteriliyor. Çıkışta tekrar 2 bin dolar ödeniyor. Bu sizi korkutmasın. 2 yıl boyunca Türkiye’de araç için vergi ödemeyeceksiniz. Muayene yaptır-mayacak-sınız” ifadelerini kullanıyor.

  Gürcistan ve Bulgaristan taki Araçların Fiyatı

  Aşağıdaki görselde Gürcistan ve Bulgaristanda satılan lüks araçlarla Türkiye’de satılanların fiyat karşılaştırması var. Sizinde gördüğünüz gibi fiyat açısından çok büyük farklar var.

  56439e7ddae55_yurtds.thumb.jpg.7f2b02d28
  Yurt Dışından Araç Getirtmek Almak Ne Kadar Güvenli?


  Elbette bu işi hakkıyla aracı kişiler vardır ve fakat bizim önerimiz eğer mümkünse bu işi tanımadığınız kişilerle yapmaktansa yurt dışında yaşayan ve türkiye ye gelen eş dost aracılığıyla yapmanız. Böylece başınız ağrımadan ucuz ve lüks araç sahibi olmuş olursunuz.

   
  Kullanıcı Geri Dönüşleri


 • Facebook Sayfamız

 • Kategoriler